altın kangal çifltiği
Sivas Kangal Üretim Çiftliğimiz Tüm Türkiye'ye Hizmet Vermektedir.

Adres: Sivas Altın Kangal Yolu 3. km.
TEL 0546 460 71 17

Kangal, akbaş, malaklı köpeklerinin özellikleri

Kangal akbaş, malaklı köpekler aynı ırk mıdır?

Malaklı ve kangal köpekleri arasında ne fark var?

Malaklımı kangallar mı daha iyi köpeklerdir?

Anadolu çoban köpekleri genel adlandırma ile malaklı akbaş ve kangal köpeklerinin genel adıdır. Aslında bu köpeklerin hepsi farklı köpekler ve farklı özellikleri olan köpeklerdir.

Malaklı köpek özellikleri; Malaklı köpekler Aksaray bölgesi ve civarına ait bir köpek ırkıdır. Geçmişte malaklı köpekler ile kangal köpeklerinin aynı ırk olduğu zannedilmekte idi ancak günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar göstermektedir ki malaklı köpekleri tamamen farklı bir ırktır.

Akbaş köpek özellikleri; akbaş köpekler, kangal akbaş köpeği diye adlandırıla bilmekte ama bu yanlış bir adlandırmadır. Açık renkli maskesiz kangal köpeklerine akbaş diye adlandırılması da yanlıştır. Akbaş çoban köpekleri Eskişehir bölgesine ait kangal ve malaklı köpeklerine göre daha küçük fiziki yapıya sahip, adını da aldığı gibi beyaz yani ak renkli olan çoban köpekleridir. Dünyadaki en iyi çoban köpeklerindendir.

Malaklı köpekleri ve kangal köpekleri arasında bariz farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları malaklının adını da aldığı dudaklarının aşırı sarkıklığı halk arasında malak adı ile adlandırılan bu özellik Aksaray malaklısı ismini vermiştir. Kangal köpeklerine oranla daha kemikli ve iri görünümlüdür. Gözler yuvarlak ve bir birine daha yakın. Kuyruk daha ince ve simit değildir. Alın çıkıntısı kangallara oranla daha belirgindir.

Malaklı ve kangal köpekleri birbirine üstünlükten ziyada farklı görevler için kullanılmakta ve birini diğerinden üstün görmek yanlış olur. Kangal akbaş, malaklı köpekler aynı ırk mıdır? Malaklı ve kangal köpekleri arasında ne fark var? Malaklımı kangallar mı daha iyi köpeklerdir? Anadolu çoban köpekleri genel adlandırma ile malaklı akbaş ve kangal köpeklerinin genel adıdır. Aslında bu köpeklerin hepsi farklı köpekler ve farklı özellikleri olan köpeklerdir. Malaklı köpek özellikleri; Malaklı köpekler Aksaray bölgesi ve civarına ait bir köpek ırkıdır. Geçmişte malaklı köpekler ile kangal köpeklerinin aynı ırk olduğu zannedilmekte idi ancak günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar göstermektedir ki malaklı köpekleri tamamen farklı bir ırktır. Akbaş köpek özellikleri; akbaş köpekler, kangal akbaş köpeği diye adlandırıla bilmekte ama bu yanlış bir adlandırmadır. Açık renkli maskesiz kangal köpeklerine akbaş diye adlandırılması da yanlıştır. Akbaş çoban köpekleri Eskişehir bölgesine ait kangal ve malaklı köpeklerine göre daha küçük fiziki yapıya sahip, adını da aldığı gibi beyaz yani ak renkli olan çoban köpekleridir. Dünyadaki en iyi çoban köpeklerindendir. Malaklı köpekleri ve kangal köpekleri arasında bariz farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları malaklının adını da aldığı dudaklarının aşırı sarkıklığı halk arasında malak adı ile adlandırılan bu özellik Aksaray malaklısı ismini vermiştir. Kangal köpeklerine oranla daha kemikli ve iri görünümlüdür. Gözler yuvarlak ve bir birine daha yakın. Kuyruk daha ince ve simit değildir. Alın çıkıntısı kangallara oranla daha belirgindir. Malaklı ve kangal köpekleri birbirine üstünlükten ziyada farklı görevler için kullanılmakta ve birini diğerinden üstün görmek yanlış olur.