altın kangal çifltiği
Sivas Kangal Üretim Çiftliğimiz Tüm Türkiye'ye Hizmet Vermektedir.

Adres: Sivas Altın Kangal Yolu 3. km.
TEL 0546 460 71 17

Kangal yavrularında bakım ve beslenme

Kangal yavrularında bakım ve beslenme.
kangal yavrusunu nasıl beslersek daha büyük olur?
kangal yavrularına yal nasıl vermeli?
kangal yavrusuna et verilebilirmi?

 KANGAL YAVRU KÖPEKLERDE BESLENME    
   
   Kangal yavrularında Barınma:    

İlk 2 hafta içinde köpek yavrularına ılıman bir ortam sağlanması büyük önem taşır.Oda sıcaklığının 30 C dolayında tutulması gerekir.Bu sıcaklık her hafta  3 C indirilerek doğal çevre sıcaklığına düşürülür.

    Kangal yavrularında Emzirme:  

  Yavrular emme süresi içinde her hafta doğum ağırlığı kadar kilo alır.İlk 6 hafta içerisinde kangal yavruları yaklaşık her kg. ergin ağırlık başına 2-4 g. canlı ağırlık artışı gösterir. Yavrular 4 ay sonunda ergin ağırlıklarının yarısına,1 yıl sonunda ergin ağırlıklarının tamamına ulaşır.
Kör ve sağır olarak doğan köpek yavruları 2. haftada görme ve işitme duyuları kazanırlar.
   Beslenme açısından ilk 24 saat yavruların yaşamının en önemli kesitidir.
Yavrunun kolostrum ve ağız sütünü alması ; beslenmesi,bağışıklık maddelerini alması(pasif bağışıklık),bağırsaklardaki içeriğin boşaltılarak sindirime hazırlanması ve vücut ısısının çevre ısısına uyması için gereklidir.Ağız sütündeki bağışıklık maddelerinin miktarı 24 saatten sonra bağışıklık oluşturmayacak kadar düşük seviyelere iner.
   İlk doğumunu yapan anneye özen göstermek ve yavruları annelerin memelerine yaklaştırmak gerekir.Emzirme olağan koşullarda 5 hafta sürer.

  Kangal Yavruların sütten kesilmesi:   

   İlk 4 hafta anne sütü yeterlidir.4. haftadan sonra anneyi emen yavrular mama ile desteklenmelidir.
Başlangıç olarak sütle hazırlanmış toz halindeki yavru köpek mamaları veya çocuk mamaları verilebilir.Önce 2 öğün halinde daha sonra yavrular mamayı bitiriyorsa 4 öğün halinde verilir.
6. haftadan sonra kıyma veya konserve (ılık su ile kaıştırılarak) verilebilir.
Eğer yavruların gelişimi normalse ve dişleri çıkmaya başlamışsa 45. günde sütten kesilip anneden ayrılırlar.
2 aylık olduktan sonra tamamen yavru köpek mamalarıyla beslenebilir.Verilecek günlük ölçü 4'e bölünerek besleme yapılır.Yavrular büyüdükçe ölçü sayısı azaltılır.3-6. ay arası 3 öğün,6-12. ay arası 2 öğün,1 yaşından sonra ise tek öğün şeklinde beslenir.
Ayrıca yavruların önünde daima taze ve temiz su bulundurulmalıdır.

Annesi ölen kangal yavruların beslenmesi:  

   Yavru köpekler için hazırlanmış süt tozları veya çocuk mamaları  ılık süt (elin dayanabileceği sıcaklıkta ) ile karıştırılarak ilk gün her 2-3 saatte bir doyuncaya kadar verilir.Sonra geceden itibaren ara uzatılır.
Yapay olarak mama hazırlamak istersek 2 tane kesme şeker+ 3-4 yemek kaşığı kaymak + 1-2 damla AD3E vitamini + 250 ml. inek sütü (el yakmayacak sıcaklıkta) karıştırılır.Bu karışım miktar olarak orta boy ırk 2-3 enik içindir.
Bu karışımdan günde 5-6 öğün olarak doyana kadar verilebilir.
Yavrular bir aylıktan itibaren önlerine konan sütü içebilir.(İnek sütü yarı yarıya sulandırılarak ılık olarak verilmeli.) 2 aylıkken yavru köpek mamalarına geçilir.

     Köpek enikleri için verilecek süt ve öğün miktarı:

Günler    200-300 g.  için süt miktarı(ml)   450-500 g.için süt miktarı(ml)     500 g.dan fazla ise süt miktarı(ml)   Öğün sayısı  

ilk 2gün                  12                                            12                                             12                                     8

3-7 gün                  20                                            30                                             50                                     6

8-16 gün                35                                            50                                             70                                     5

17' den sonra        60                                            70                                            120                                    4
   

  Doğumdan sonra anneye yaklaşma:

   Doğumdan sonra annenin rahatsız edilmesi hayvanın psikolojisini olumsuz etkileyebilir.Acemi ve hırçın annelerde telaş,yavruyu tekmeleme veya ezme,ortamı tehlikeli görürse yavrularını yeme gibi davranışlar görülebilir.Bu gibi durumlarda yavrular ayrılıp anne sakinleştirilmeli .Gerekirse yavrular yapay yolla beslenmelidir. 

Kangal yavrularında bakım ve beslenmesi.