altın kangal çifltiği
Sivas Kangal Üretim Çiftliğimiz Tüm Türkiye'ye Hizmet Vermektedir.

Adres: Sivas Altın Kangal Yolu 3. km.
TEL 0546 460 71 17

Kangal yavrularında görülen hastalıklar

Kangal yavrularında görülen başlıca hastalıklar.

Kangal köpeklerinde görülen başlıca hastalıklar ve tedavisi.
  • Gençlik hastalığı (DİSTEMPER) ; Kangal köpek hastalıkları arasında 3 aylık ile 12 ay arası yavrularda sık rastlanan bir hastalık türüdür. Yavru ölümleri ile sonuçlanmaktadır. Bu hastalık nasıl bulaşır teddavisi nedir; yavru köpeklere sokak hayvanlarından bulaşabilmektedir. Virüsü alan kangal köpeği 1 ile 10 gün arasında bulgular görünmeye başlar. Köpekte bir durğunluk, iştahsızlık ve yüksek ateş görülmektedir. Kuduz hastalığına benzer tepkiler vermeye başlamaktadır. Hastalık köpekte evreler halinde görülmektedir. 
  1. Köpekte şiddetli kusma ve ishal görülmektedir.
  2. Gözde akıntı çapaklanma ve kısık bakma olarak görülmektedir.
  3. Kangal köpeğinde öksürme, burunda kurma ve yeşil akıntı oluşmaktadır.
  4. Vucutta deri üzerinde çıban yada sivilce benzeri yaralar oluşmaktadır.
  5. En son evresinde görülen ise vucutta segirme, kısmı felçler, dengesiz davranışlar ve havlama uluma benzeri hareketler gençlik hastalığında görülen son evrelerdir.
Sonderece ölümcül olan bu hastalık serum ve çeşitli antibiyotik ilaclar ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ancak bu hastalıktan kurtulan köpeklerde kalıcı etkiler bırakmaktadır. 
Gençlik hastalığının tedavisi koruyucu aşılar sayesinde hiç yakalanmadan yavru kangalları korumaktadır. Gençlik aşısı yavrular 1,5 aylık iken yapılmakta ve 21 gün ara ile 3 doz şeklinde yapılmaktadır.


Kangal yavrularında görülen kanlı ishal ve tedavisi.
  • Kangal köpekleri yavrularında en sık görülen ve ölümcül sonuçlar doğuran bu hastalık kanlı ishal;

Kangal köpeklerde kanlı ishal nedir?

Çok aşırı derece bulaşıcı bir virüstür. Hastalık başlamadan aşılama çok önemlidir.

Genellikle yavru kangallar bu son derece ölümcül ve bulaşıcı hastalığın kurbanı olmaktadırlar. Hastalığa neden olan virüs bağırsaklarda bulunan beyaz kan hücrelerine ve aynı zamanda kalp kasına hücum eder. Hastalık artık dünya çapında görülen ve adı Parvo Virüs olarak bilenen "Kanlı İshal" dir.

 

Kanlı İshal Hastalık etkeni nedir ?

Hastalığa neden olan ''canin parvo virüs tip 2'' dir. Kangal yavru köpeklerin mide ve bağırsak mukozalarında iltihaplanmalara neden olur.

Canin parvo virüs tip 1 ise 3 haftalıktan küçük yavru kangallarda hastalığa neden olur.

 

Kanlı ishal hastalığı nasıl bulaşır ?

Hastalık etkeni özellikle dışkı ile saçılır. Virüs doğada oldukça dayanıklıdır, virüs dışkıda aylarca canlı kalabilir. Bu yüzden bulaşmalar oldukça yaygındır. Sağlıklı yavru köpekler sindirim ya da solunum yoluyla virüsü alırlar.

Hastalık ülkemizde çok yaygın olmakla birlikte son bir kaç yıldır kanlı ishale yakalanan köpek sayısında ciddi bir azalma olmuştur. Bunda düzenli aşılamanın etkisi vardır. 

Kanlı ishal hastalığın belirtileri nelerdir ? 

Yoğun olarak kusmalarla başlar, yaklaşık 24 saat sonra  ise ishal başlar. Dışkı çok pis kokulu, önceleri sarı daha sonra kanlı ve su gibi akışkandır.

Herhangi bir durumda köpeğinizin dışkısından  bir günden fazla kan gelme durumunda derhal bir veteriner hekime kontrol için götürülmesi gerekmektedir. 

Kusma ve ishali ardından, depresyon ve hızlı kilo kaybı olabilmekte, su ve kilo kaybı çok hızlı olursa 48 saat içinde ölüm olabilir. Eğer kalp etkilenirse konjesyona bağlı kalp yetmezliği oluşarak hasta köpeğin ölümüne neden olabilir.

Hastalığın teşhisinde klinik bulgular ve laboratuar testleri (kan parametreleri ve serolojik test) veteriner hekime teşhisde yardımcı olur.

Kanlı ishal hastalığı nasıl gelişir ?

Virüs vücuda ağız ve burun yoluyla bişekilde girer. Vucuttaki virüs4-6 gün kadar hiç bir belirti göstermeden vücutta çoğalmaya devam eder. Bunun sonunda kemik iliği, ince bağırsak epitelleri gibi hücrelerin hızla bölündüğü dokulara dağılarak çoğalmaya devam eder. Hastalık her yaştaki köpekte görülebilir ancak bir yaşın altındaki yavru köpekler daha duyarlıdır. Enfeksiyonun seyri ve şiddeti hastanın yaşına ve ırkına göre değişiklik gösterebilir.

 

Kanlı ishale nasıl önlem alabiliriz ?

Hastalığın  (kanlı ishal ) önlenmesinde ve kontrolünde en gerçekçi ve etkili yol, aşılamadır. Bu nedenle toplu halde bulunan kangal yavruların tümünün aynı anda aşılanması gereklidir.

Kangal yavruları 6 haftalık olduktan sonra üçer hafta ara ile en az üç kere parvo2 etken maddesi bulunduran 'karma' aşısı ile aşılanmalıdır. Aşılama çok düzenli olarak yapılmalı ve her yıl tekrar edilmelidir.

Hastalıklı olan yavru veya yetişkin köpeklerin derhal diğer köpeklerden izole edilmesi gerekir. Dokundukları eşyalar çok iyi dezenfekte edilmeli ve dışkıları ilacla temizlenmelidir.

 

Kanlı ishal tedavisi:

Hasta köpek çok düzenli ve iyi bir şekilde takip edilip, sıvı ve antibiyotik tedavisine tabi tutulması gerekir. Hastanın köpeğin ırkının ve yaşınında hastalığın seyrinde çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Hastalığa yakalanan köpekler kuru ve sıcak tutulmalı ve çok iyi gözlemlenmelidir.

Septik şoka girmiş ve kanamalı ishalli  yavru köpek hastalarda kalp yetmezliği de devreye girmişse iyileşme şanşları çok yüksek değildir.İç ve diş parazitlerin yavru kangallara zararı.


Yavru kangal köpekleri bulundukları ortamlardan başlayarak parazit almaya başlamaktadır. İlk parazit anne sütü ile alınmakta ve daha sonra yedikleri gıdalardan bağırsaklara geçmektedir. Alınan parazit zamanla yavru köpeklerde zayıflamaya ve çeşitli hastalıklara yol açmaya başlamaktadır. Bu yüzden yavru kangalların belli ara ile parazit tedavisi yapılmaktadır. 

 Kangal köpek hastalıkları

SAYFA ARAMALARI: kangal yavrusu gençlik hastalığı, kanlı ishal, kanlı ishal tedavisi, yavru kangal aşılama.